Hírek
2012. Április 28. 14:05, szombat |
Belföld
Forrás: mno.hu / MTI
A Mol nélkül is megépülhet a Nabucco magyar szakasza

A Nabucco földgázvezeték magyarországi szakasza akkor is megépül, ha a Mol Nyrt. kiszáll a projektből – véli Gerhard Roiss, az OMV osztrák energetikai társaság vezérigazgatója a Handelsblatt című német lap szerint.
Roiss a lapnak elmondta: a magyar állam elkötelezte magát a csővezeték megépítése mellett. Azok az országok, amelyek területén áthalad a vezeték tervezett nyomvonala, államközi szerződést kötöttek, és ez a szerződés megteremtette a jogi alapot a beruházáshoz. „Magyarország kiállt a vezeték mellett” – mondta az OMV vezérigazgatója. Hozzátette: a konzorcium tagjai szükség esetén átveszik a Mol részét a közös cégből, de a vezeték magyarországi részét így is megépítik. „Ráadásul vannak más cégek is, amelyek csatlakozni kívánnak a konzorciumhoz” – jegyezte meg. Hangsúlyozta: Európának szüksége van a Fekete-tenger és a Kaszpi-tenger térségében kitermelhető földgázra, a Nabuccót ezért meg kell építeni.
Roiss a napokban felmerült új elképzeléssel, az 1300 kilométeres, a török-bolgár határtól az ausztriai Baumgartenig húzódó Nabucco West vezeték tervével kapcsolatban elmondta: a Fekete-tengernél feltárt „nagy készletek megváltoztatták a helyzetet”. Roiss jelezte: a vezetéknek nagyjából fele-fele arányban kell majd szállítani a fekete-tengeri saját területről és a Kaszpi-térségből származó földgázt.
A Handelsblatt felidézte: az OMV az év elején jelentős készleteket rejtő földgázlelőhely feltárásáról tett bejelentést. A Fekete-tenger romániai partjainál feltárt mező révén csökken a Kaszpi-térségben kitermelhető földgáz iránti igény – jegyezte meg a lap.
A Nabuccóról szóló kormányközi szerződést 2009. július 13-án írták alá Ankarában Ausztria, Magyarország, Románia, Bulgária és Törökország képviselői.
MTI / mno
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 08. 09:02, kedd | Belföld
Egyre többen élnek vissza a NAV nevével
Egyre többen élnek vissza a NAV nevével. A NAV a honlapján nemcsak a legfontosabb információkat teszi közzé, hanem azoknak az sms-eknek, e-maileknek a képét is, amelyekkel a leggyakrabban próbálkoznak a csalók.
2025. Április 08. 07:51, kedd | Belföld
Szlovákia a száj- és körömfájás betegség miatt ideiglenesen felújítja az ellenőrzéseket a magyar és osztrák határon
A haszonállatok egy részét sújtó száj- és körömfájás betegséggel összefüggésben Szlovákia keddtől ideiglenesen felújítja az ellenőrzéseket a magyar és osztrák határon
2025. Április 08. 07:50, kedd | Belföld
Nagy István: nincs újabb kitörés, folytatódik a védekezés a ragadós száj- és körömfájás betegség ellen
Nincs újabb kitörés, folytatódik a védekezés a ragadós száj- és körömfájás betegség ellen - hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter az állategészségügyi operatív törzs ülését követő sajtótájékoztatón hétfőn Mosonmagyaróv
2025. Április 07. 07:34, hétfő | Belföld
A hét közepéig maradnak a fagyos hajnalok, majd visszatér a tavaszias idő
A hét közepéig maradnak a fagyos hajnalok az ország egy részén, majd a hét második felében erősödik a nappali felmelegedés és a hét végén ismét 20 Celsius-fok közelében várhatók a maximumok.