Városlista
2025. július 7, hétfő - Appolónia

Hírek

2020. Január 16. 07:08, csütörtök | Belföld
Forrás: mti/Fotó: Pilisi Parkerdő Zrt.

Albínó örvös légykapók jöttek a világra a Pilisben

Albínó örvös légykapók jöttek a világra a Pilisben

Albínó örvös légykapók jöttek a világra a Pilisben, a szakemberek 1982 óta tartó vizsgálataik során először találtak pigmenthiányos légykapófiókákat - közölte szerdán a Pilisi Parkerdő Zrt. az MTI-vel.

A vizsgálatok harminchét éve alatt a kutatók csak egy fészekben találtak albínó légykapófiókákat, ami azt feltételezi, hogy a jelenség nagyon ritka a vizsgált madarak körében. A fészekben nevelkedő öt fiókából kettő volt pigmenthiányos, a másik három fióka barnás színezetű tollazattal rendelkezett - olvasható a közleményben.

A Pilisi Parkerdő Zrt. és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Viselkedésökológiai Csoportjának együttműködése keretében a Szentendrei Erdészet területén lévő Málnás-hegyen hosszú idő óta folynak az erdőhöz kötődő madarakat célzó kutatások. A vizsgálatokhoz kihelyezett mintegy nyolcszáz költőodú segítségével minden évben nyomon követhető a madarak költése. A madarak populációja a Pilisi Parkerdő területén Európában szinte egyedülálló.

A magyarországi bükkösök és gyertyános-tölgyesek egyik legjellemzőbb odúköltője az örvös légykapó. A fehér egyedek általában sokkal feltűnőbbek az őket tápláléknak tekintő ragadozók számára is, ezért könnyebben válhatnak zsákmánnyá. Az albínó utódokat a szülők hátrányban részesíthetik a táplálék elosztásakor a megszokottól eltérő megjelenésük miatt. A madár hazai populációja stabilnak mondható, azonban több országban is csökkenő tendenciát mutat az egyedszáma. A faj az Európai Unióban védett.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 07. 11:00, hétfő | Belföld

Meteorológia: hétfőn hevesebb zivatarok lehetnek szinte az egész országban

Hevesebb zivatarok alakulhatnak ki hétfőn szinte az egész országban - derül ki a HungaroMet Zrt. vasárnapi veszélyjelzéséből.

2025. Július 07. 08:00, hétfő | Belföld

NFI: már több mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet

Tavaly december óta már több mint egymillióan látták a mozikban a Demjén Ferenc-slágerekre épülő Hogyan tudnék élni nélküled? című romantikus vígjátékot - közölte pénteken a Nemzeti Filmintézet (NFI) az MTI-vel.

2025. Július 07. 00:00, hétfő | Belföld

Repülőgép-szimulátort adtak át a Nyíregyházi Egyetemen

A helyi pilótaképzést támogató modern repülőgép-szimulátort adtak át szombaton a Nyíregyházi Egyetemen.

2025. Július 06. 13:00, vasárnap | Belföld

Hubai Imre: a gazdáknak ingyenesen biztosított öntözővíz az aszállyal szembeni védekezés kulcsfontosságú eleme

A gazdáknak ingyenesen biztosított öntözővíz az aszállyal szembeni védekezés kulcsfontosságú eleme - közölte az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára szombaton Kiskörén.