Hírek
2013. Július 09. 05:00, kedd |
Életmód
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Angliában gyógyszerszedéssel előznék meg a mellrákot

Nagy-Britanniában kísérletet tesznek arra, hogy egészséges nők gyógyszerszedéssel előzzék meg a mellrákot. Az új ajánlásnak köszönhetően gyógyszerszedéssel több ezer olyan brit nőnél előzhető meg a daganat kialakulása, akinél a családi kortörténet miatt magas a mellrák rizikófaktora - írja a BBC.
A National Institute for Health and Care Excellence (NICE) ajánlása szerint, ha az érintettek öt éven át naponta szedik a tamoxifen vagy raloxifen nevű ösztrogéngátlókat, az 40 százalékkal csökkenti a mellrák kialakulásának kockázatát.
Minden ötödik emlődaganat családi öröklés miatt alakul ki. Ha a közeli női hozzátartozók - anya, lánytestvér, nagynéni - mellrákosak voltak, az növeli a valószínűségét a betegségért felelős gének, a BRCA1 és a BRCA2 öröklésének.
Angelina Jolie nemrég családi genetikai öröksége miatt döntött úgy, hogy a kockázat csökkentése céljából eltávolíttatja mindkét mellét.
Az új brit irányelvek azt jelentik, hogy körülbelül félmillió angol és walesi nő számára lehet a gyógyszerszedés a melleltávolító műtét (masztektómia) alternatívája. Valószínűleg Észak-Írország is hamarosan követi az angol példát. Skóciában annak ajánlják fel a gyógyszeres kezelést, akinek két vagy több családtagja szenvedett mellrákban.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Június 04. 07:06, szerda | Életmód
Parajd - Elkezdődött a Korond-patak elterelése, környezetvédelmi problémákat okozhat a bányából kijutó sós víz
Elkezdődtek a Korond-patak elterelési munkálatai a bányakatasztrófa sújtotta Parajdon. A sóbányából kijutó sós víz környezetvédelmi problémákat okozhat
2025. Június 01. 19:04, vasárnap | Életmód
XIV. Leó pápa: a családoktól függ a népek jövője
2025. Június 01. 08:11, vasárnap | Életmód
ESET: létező adatok alapján teremtenek mesterséges személyiségeket a kiberbűnözők a csalások végrehajtására
2025. Május 24. 07:32, szombat | Életmód
Rovarinvázió miatt átmenetileg bezár a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár
Rovarinvázió miatt az év végéig nem lesz látogatható a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár - jelentették be egy budapesti sajtótájékoztatón csütörtökön.