Városlista
2026. január 18, vasárnap - Piroska

Hírek

2011. Október 28. 14:45, péntek | Belföld
Forrás: OrientPress

Aszpirinnel a bélrák ellen

Aszpirinnel a bélrák ellen

A tudósok felfedezték, hogy akik naponta szednek bizonyos mennyiségű aszpirint, azoknál jelentősen csökken a bélrák kialakulásának esélye.

Éppen ezért úgy gondolják, hogy a jövőben érdemes lenne a szert naponta adagolni azoknak, akikről az orvosuk tudja, hogy hajlamosak a daganatos betegségre.

A The Lancet című orvosi szaklapban tették közzé azt a tanulmányt, amely során 861 olyan pácienst vizsgáltak, akik kifejezetten hajlamosak voltak a bélrákra. A tudósok elmondták: két éven keresztül szedett az alanyok egy csoportja napi két szem aszpirint, aminek köszönhetően 63 százalékkal csökkent esetükben a daganatos elváltozás kialakulásának gyakorisága a kontroll csoporthoz képest.

Sir John Burn professzor, a vizsgálatokat vezénylő tudós elmondta: az eredmények meggyőzőek, és úgy tűnik, hogy a hatóanyag tényelegesen képes blokkolni a bélrákra hajlamos betegek szervezetében azokat a folyamatokat, amelyek hatására idővel mindegyiküknél nagy eséllyel kialakulna az elváltozás.

Más szakértők hozzátették: több olyan tanulmány is készült már, amelyek az aszpirin rák elleni hatékonyságát támasztják alá, így egyre nagyobb esélyt látnak arra, hogy a jövő rákgyógyszereiben ez a hatóanyag is jelentős mennyiségben szerepel majd.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 18. 08:08, vasárnap | Belföld

MÁV: akadálymentes peront alakítanak ki a Keleti Pályaudvaron

Akadálymentes peront alakítanak ki a Keleti Pályaudvaron - közölte a MÁV-csoport vezérigazgatója a Facebook-oldalára szombaton feltöltött videójában.

2026. Január 18. 08:05, vasárnap | Belföld

Kapitány István, a Shell korábbi alelnöke a TISZA gazdaságfejlesztési és energetikai vezetője

A Tisza Párt elnöke szombaton bejelentette: Kapitány István, a Shell korábbi alelnöke a szervezet gazdaságfejlesztési és energetikai vezetője.

2026. Január 18. 08:00, vasárnap | Belföld

Orbán Viktor: csak az maradhat ki a háborúból, aki megpróbál kimaradni

Biztosan tudjuk, hogy csak az maradhat ki a háborúból, aki megpróbál kimaradni - hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke szombaton Miskolcon, a Digitális Polgári Körök háborúellenes gyűlésén.