Városlista
2024. november 22, péntek - Cecília

Hírek

2016. Február 03. 20:38, szerda | Külföld
Forrás: MTI

Az új német menekültügyi csomag márciusban léphet életbe

Az új német menekültügyi csomag márciusban léphet életbe

A német kormány szerdai ülésén elfogadta és a törvényhozás elé terjesztette új menekültügyi reformjavaslatát. A menedékkérők számának csökkentését szolgáló intézkedéscsomag várhatóan március elején lép hatályba.

A koalíciós pártok már tavaly novemberben megállapodtak a csomag fő elemeiről, de a részletekről január végéig vitatkoztak. A kormány most a törvénymódosító javaslatok sürgősségi elbírálást kéri a törvényhozástól, hogy az intézkedéseket minél hamarabb bevezethessék.
A berlini vezetés a menekültválság tavaly őszi elmélyülése óta másodszor hajt végre nagyszabású átalakítást a menekültügyi rendszeren. Az új csomag "világos jelzés" a menedékkérőknek és a lakosságnak, azt mutatja, hogy a kormány mindenkinek biztosítani akarja a méltányos eljárás, de "azt is akarjuk, hogy gyorsan távozzon az országból, akinek nincs szüksége védelemre" - nyilatkozott a kabinet ülése után Thomas de Maiziere belügyminiszter. Hozzátette, hogy kiiktatják a rendszerből az összes ösztönzőt, amely arra indíttatott embereket, hogy "eljárási trükkökkel vagy megtévesztéssel" meghosszabbítsa németországi tartózkodását.
A csomag szinte csak szigorításokat tartalmaz. Legfőbb eleme, hogy gyorsított eljárással döntenek a biztonságos országokból származó, a hatóságokkal nem együttműködő, beutazási tilalommal sújtott vagy a menekültstátus megszerzésével nem először próbálkozó menedékkérőkről. Esetükben a menedékjogi kérelmet egy hét alatt kell elbírálni, a döntés elleni jogorvoslatra pedig legfeljebb további két hét áll rendelkezésre. A gyorsított eljárás alá vont kérelmezőket elkülönítve helyezik el.
Továbbá két évre felfüggesztik az úgynevezett oltalmazotti státusban lévők családegyesítési jogát. Ilyen jogállást azok kapnak, akik nem felelnek meg a menekültkénti elismerés feltételeinek, de nem lehet hazaküldeni őket, mert ott súlyos sérelem érheti őket.
A menedékkérők juttatásait havi szinten 10 euróval csökkentik, ezzel bevonva őket az integrációs tanfolyamok finanszírozásába. Megszigorítják a hazatoloncolásra vonatkozó szabályokat is, egészségügyi okokból csak azok a halálos, vagy súlyos betegségben szenvedő elutasított menedékkérők kerülhetik el a toloncolási határozat végrehajtását, akiknek állapota a kitoloncolás következtében előre látható módon tovább romlana.
A tartományi hatáskörbe tartozó kitoloncolási eljárások felgyorsítása céljából a szövetségi kormány felállít egy koordinációs központot, amely a hazaszállítandó menedékkérők úti okmányainak beszerzésével foglalkozik. A kormány ezzel igyekszik felszámolni azt a széles körben elterjedt gyakorlatot, hogy az ország elhagyására kötelezett emberek okmányaik szándékos elvesztésével vagy megsemmisítésével próbálják elkerülni a hazatoloncolást.
A kormány egyben kezdeményezi Algéria, Marokkó és Tunézia átsorolását a biztonságos származási országok közé. Az indoklás szerint erre a lépésre a tanúk és áldozatok beszámolói alapján többnyire észak-afrikai férfiak által elkövetett szilveszteri szexuális támadások és rablások miatt van szükség. A biztonságos származási országgá minősítéshez ellenzéki pártoktól - Zöldek, Baloldal - is kell támogatás, mert a tartományokat képviselő kamara, a Bundesrat is szavaz az ügyben, és ott a kormánypártok nincsenek többségben. A Zöldek egyetlen tartományi miniszterelnöke, Winfried Kretschmann baden-württembergi kormányfő, aki a korábbi menekültügyi változtatásokat is támogatta, jelezte, hogy nyitott a javaslatra.
Politikai elemzők a második menekültügyi csomag megszorító, szigorító, a menedékkérők lehetőségeit korlátozó jellegével kapcsolatban felhívják a figyelmet, hogy az utóbbi napokban sokat "keményedett" a kormány tagjainak hangvétele. Így például Angela Merkel kancellár egy szombati beszédében hangsúlyozta, hogy a szíriai menekülteknek távozniuk kell az országból, amikor hazájukban helyreáll a béke, Andrea Nahles munkaügyi és szociális miniszter pedig egy hétfőn megjelent írásában azt hangsúlyozta, hogy csökkenteni kell a beilleszkedésre nem hajlandó menekültek állami támogatását, és kifejtette, hogy a menedékkérőknek teljes erejükkel és vagyonuk felhasználásával is törekedniük kell az önálló boldogulásra.
A Handelsblatt című üzleti lap a napokban azt írta, hogy a kormány folyamatosságként bemutatott irányváltást hajt végre, hogy csillapítsa a menekülthullámot és megszilárdítsa helyzetét. A lap szerint a berlini vezetés közeli jövőre vonatkozó tervei között az is szerepel, hogy igen jelentősen megszigorítják a határellenőrzést, egyebek között a rendőrök létszámának emelésével és a zöldhatáron folytatott járőrözés gyakoriságának növelésével.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 21. 07:52, csütörtök | Külföld

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött

2024. November 19. 07:51, kedd | Külföld

Kreml: minőségileg új helyzetet teremt egy olyan döntés, amely megengedi a mélységi csapásokat Oroszország ellen

Oroszország abból indul ki, hogy minőségileg új helyzetet teremt egy arról meghozott döntés, hogy ATACMS rakétákkal csapások mérhetők Oroszország belsejébe - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn újságíróknak.

2024. November 18. 07:49, hétfő | Külföld

Joe Biden jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverekkel

Joe Biden amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverzet bevetésével - közölték amerikai kormányzati tisztségviselők vezető amerikai médiumokkal.

2024. November 15. 08:06, péntek | Külföld

Kijev tagadja, hogy nukleáris fegyver készítését tervezi

Az ukrán külügyminisztérium tagadta azt a médiában megjelent információt, miszerint Ukrajna saját atombombát készíthetne, amennyiben az Egyesült Államok lecsökkenti a katonai segítség mértékét –