Hírek
2014. December 15. 05:00, hétfő |
Életmód
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Ellenállóvá válnak az orvosságokkal szemben a kórokozók

Rövidesen többen fognak meghalni az orvosságokkal szemben ellenállóvá váló kórokozók okozta fertőzéstől, mint ahányan rák miatt vesztik az életüket - derült ki egy friss kutatásból, amely a brit kormány megrendelésére készült. Elvesztésük csillagászati gazdasági kárt okoz a világ országainak - írja a Napi.
Az orvosságokkal szemben rezisztenssé váló kórokozók okozta fertőzések évente 10 millió ember halálát fogják okozni a világon 2050-ben szemben a jelenlegi évi 700 ezerrel, ha a kormányok nem tesznek semmit ennek megelőzésére. Európában és Észak-Amerikában tízszeresére nő az emiatt életüket vesztők száma - idézte a BBC azt a jelentést, amelyet a brit kormány felkérésére készítettek egészségügyi és közgazdász kutatók.
A vizsgálatot végző csoportot a főként a fejlődő és feltörekvő országok gazdasági folyamatait kutató Jim O'Neill gazdasági szakember vezette. Neki tulajdonítják a BRIC (Brazília, Oroszország, India és Kína) rövidítés megalkotását, amely a legerősebb feltörekvő országokat fogja egybe. Az elemzés szerint a drogrezisztens fertőzések robbanásszerű terjedése 100 ezer milliárd dolláros költséget fog okozni a világgazdaságnak.
Másként fogalmazva az a népességvesztés, amelyet erre az okra vezethetünk vissza, évente 2-3,5 százalékkal fogja mérsékelni a világgazdaság GDP-jét. A kár nagyságának jelzésére a BBC a brit bruttó hazai terméket hozza fel például. Ez évente 3 ezer milliárd dollár, így a drogrezisztens fertőzések minden egyes évben akkora kárt okoznak, mintha Nagy-Britannia GDP-je 35 éven át hiányozna a világgazdaság teljesítményéből.
Az előrejelzést a Rand Europe nonprofit kutatóintézet és a KPMG tanácsadó cég modellszámításai alapján készítették. A kutatók szerint az E.coli, a malária és a tuberkulózis fertőzése fogja a legtöbb halálesetet okozni. Az Egyesült Államokban és Európában az antibiotikumokkal szemben ellenálló kórokozók jelenleg 50 ezer életet követelnek évente - ez nőhet több mint tízszeresére, ha a kormányok nem tesznek semmit.
Közvetett hatás
A helyzet ugyanakkor a feltörekvő és fejlődő világban fog a leginkább romlani. Nigériában például minden negyedik haláleset okozója valamilyen drogrezisztens fertőzés lesz 2050-ben, Indiában pedig kétmillióval nő az emiatt életük vesztők száma - figyelmeztet O'Neill. És a rémes előrejelzés nem tartalmazza a közvetett hatásokat.
Kevésbé tudták ugyanis számszerűsíteni a kutatók azt, hogy az egészségügy más területein, az implantátumok beültetésében, a császármetszésekben, a kemoterápiában és a szervátültetésekben milyen kárt fog okozni, hogy az antibiotikumok lényegében eltűnnek a színről. Egy becslés szerint a császármetszések jelenleg két százalékkal dobják meg a világ GDP-jét, az implantátumok alkalmazása 0,65 százalékot, a rákgyógyszerek alkalmazása 0,75 százalékot, szervátültetések pedig 0,1 százalékot tesznek hozzá a világgazdaság teljesítményéhez.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Június 29. 07:54, vasárnap | Életmód
NAV: szombattól már nem hozhatók be szabadon a műtárgyak, régiségek
2025. Június 28. 08:41, szombat | Életmód
Az agrárminiszter szerint jó minőségű a magyar dinnye
A tavalyihoz képest a dinnyeimport mennyisége 51 százalékkal csökkent, ami azt jelenti, hogy a dinnyetermesztők ki tudják elégíteni a hazai igényeket és exportálni is tudnak
2025. Június 27. 07:24, péntek | Életmód
Palkovics László: hamarosan elkészül Magyarország megújított MI-stratégiája
A Nemzetgazdasági Minisztériumtól (NGM) hamarosan a kormány elé kerülhet Magyarország megújított Mesterséges Intelligencia Stratégiája
2025. Június 27. 07:14, péntek | Életmód
Nagy István: a komló és sörárpa termesztésének komoly jövője van Magyarországon
A magyarországi komló- és sörárpa-termesztésnek komoly jövője van, ugyanis az országban működő sörgyárak képesek a jelenleginél jóval nagyabb mennyiséget is felvásárolni ezekből