Hírek
2019. Július 09. 12:01, kedd |
Belföld
Forrás: mti
Eszméletlen mennyiségű hamis ételt és italt foglaltak le eddig
Közel kétszáz tonna élelmiszert és kétmillió liter italárut, több mint kétszáz kilogramm ismeretlen eredetű növényvédőszert és egymillió darab ismeretlen eredetű teljesítményfokozót,
illetve gyógyszernek minősülő terméket foglaltak le a magyar hatóságok az elmúlt hónapokban indított legnagyobb nemzetközi razziákon.
Az európai uniós hatóságokkal együtt lefolytatott razziák eredményeiről kedden számolt be közös közleményben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet(OGYÉI), az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK), a Magyar Antidopping Csoport és a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT).
A közlemény szerint a 2018 decembere és 2019 áprilisa között lezajlott VIII. OPSON akcióban 78 ország vett részt, és több mint 100 millió euró (közel 32,4 milliárd forint) értékben foglaltak le 16 ezer tonna ismeretlen eredetű, így az egészségre potenciálisan veszélyes élelmiszert és 33 millió liternyi alkohol tartalmú árucikket. A több mint 67 ezer rajtaütés során 672 embert vettek őrizetbe a hatóságok - ismertették.
A közlemény szerint az idei művelet részeként az Európai Rendőrségi Hivatal (Europol) egy mobil irodát delegált a Magyarországon zajló razziák idejére, támogatva ezzel a NAV és a Nébih helyszíni munkáit. A magyarországi ellenőrzések eredményeképpen 484 millió forint értékben, több mint 183 tonna emberi fogyasztásra alkalmatlan élelmiszert - húst és húskészítményt, halászati terméket, édesipari-, sütőipari - és vendéglátó ipari terméket -, valamint több mint 2 millió liter italárut (nagyrészt borászati terméket) foglaltak le a szakemberek.
A magyar hatóságok emellett részt vettek az Europol és az Európai Csalás Elleni Hivatal közös, Silver Axe elnevezésű akciójában is, amelyben március elejétől április végéig 550 tonna illegális és hamis növényvédőszert foglaltak le és három embert vettek őrizetbe. Magyarországon a NAV és a Nébih együttműködésének köszönhetően 32 esetben indult eljárás, amelyek során több mint 226 kg ismeretlen eredetű növényvédő szert vontak ki a forgalomból.
A harmadik jelentős nemzetközi műveletet a bizonytalan eredetű és veszélyes doppingszerek, hamis gyógyszerek, étrendkiegészítők, és gyógyhatású anyagok ellen indította az Europol. A Viribus elnevezésű akcióban - amelyhez szintén csatlakozott Magyarország - 3,8 millió doppingszert foglaltak le, 17 szervezett bűnözői csoporttal szemben kezdeményeztek eljárást, kilenc illegális laboratóriumot derítettek fel és zártak be, illetve 24 tonna szteroidnak minősülő alapanyagot foglaltak le. A razziák során 234 embert vettek őrizetbe és 839 esetben nyitottak bírósági eljárást.
A január közepétől május elejéig tartó művelet eredményeként a magyar hatóságok 972 millió forint értékben több mint egymillió darab ismeretlen eredetű készítményt foglaltak le, 21 esetben indítottak büntetőeljárást, és 24 embert tartóztattak le.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 07:51, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége hazánkban építi fel az első gyárát a régióban
Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége Magyarországon építi fel első közép-európai gyárát, kétszáz új munkahelyet teremtve ezzel Dunavarsányban - jelentette be szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten.
2024. November 21. 07:49, csütörtök | Belföld
David Pressman bejelentette távozását
A liberális demokrácia védelmének fontosságáról tartott beszédet David Pressman budapesti amerikai nagykövet, akinek mandátuma január közepén jár le.
2024. November 20. 07:39, szerda | Belföld
Pintér Sándor: az elmúlt két évben több mint kilencven intézkedés segítette az egészségügy jobbítását
Az egészségügy jobbítását több mint kilencven intézkedés segítette az elmúlt két évben - mondta Pintér Sándor belügyminiszter a Magyar Kórházszövetség és a Medicina Fórum közös konferenciáján kedden Budapesten.
2024. November 19. 07:56, kedd | Belföld
Gyulay Zsolt: elsősorban elköteleződés, konszenzus kell az olimpiarendezéshez
Elsősorban el kellene köteleződni, társadalmi konszenzusnak kellene kialakulnia ahhoz, hogy Budapest, illetve Magyarország egyszer olimpiát rendezhessen