Hírek
2012. December 07. 15:24, péntek |
Helyi
Forrás: Sopron MJV Önkormányzat
Főhajtás Sopron egyik legnagyobb tragédiájának áldozatai előtt

Évről-évre december 6-án csendes főhajtással, koszorúzással és mécsesgyújtással emlékeznek az 1944-es bombázás áldozataira.
A tragikus esemény évfordulóján a Deák téri II. világháborús emlékműnél a soproni városvezetők: dr. Fodor Tamás polgármester és dr. Simon István alpolgármester is lerótta tiszteletét az emlékező soproniakkal együtt.
1944. december 6-án sújtotta Sopron városát az első, hatalmas ember- és anyagi áldozatokat követelő bombatámadás. Az évfordulón minden évben virágok és mécsesek kerülnek a II. világháborús emlékmű talapzatára.
A szemtanúk emlékezéseiből tudjuk, hogy az iszonyatos eseményt követően, amely a Borsmonostori utcát, a Deák tér környékét, a vasútállomást, a Várkerületet és a Belvárost is érte, a lakosság az utcákra tódult. Aki nem látott hozzá a romok kutatásához, az hazafelé igyekezett, hogy megnézze, mi van hozzátartozóival. Véresen, tépetten, szinte merev tekintettel, a szemhártyára fagyott rémülettel és irtózattal járták az emberek a várost. Szédelegtek a bombatölcsérek peremén, bukdácsoltak a széttépett lovak tetemén. Az emberek orrába csapott a feltépett, szabdalt föld szaga, az enyészet illata, a megbomlott csatornák szörnyű bűze.
A legfontosabb tennivaló az összeomlott házakban, pincékben szorultak életének megmentése, a tüzek lokalizálása, az eltorlaszolt utak szabaddá tétele volt.
A fő célpontokra, a pályaudvarokra zuhant a legtöbb - későbbi felmérés szerint - 78 darab 500 és 1000 kilós bomba. A légitámadás kegyetlen vésővel átszabta a belvárost is. A Szent György utcában hét ház dőlt romba, eltűnt a Templom utcai zsinagóga, a Fegyvertár utca egyes épületeiből kémények meredtek az égnek. A Várkerület nyugati oldalán elpusztult házak mögül előbukkant a középkori nagy bástya íve.
Az Orsolya tér súlyos károkat szenvedett, darabokra törött a tér közepén a Mária kút.
A december 6-i légitámadás halottait Németh Alajos vette számba. Könyvébe 310 nevet sorol fel, egyes kutatók szerint az elhunytak száma a sebesültek elhalálozásával jóval megemelkedett.
A nagy bajban megnyilvánult a soproni emberek segíteni akarása. Három nap alatt a város nagyobb részén helyreállt az áramszolgáltatás, megindult az autóbuszforgalom Sopron és a környező községek között, a vasúti forgalom egy hét múlva folytatódott.
A légitámadásból, mely irtózatosabb volt mindennél, végül is mindenki többet bírt elviselni, mint valaha is elképzelte volna.
Fotó: Tóth Zsombor
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 03. 14:31, csütörtök | Helyi
Folyamatosan újulnak meg a soproni utak
Az elmúlt években több mint 100 utca újult meg Sopronban az önkormányzati program keretében, de a munka nem ért véget. A magyar kormány támogatásával 6 milliárd forintból folytatódnak az útfelújítások városszerte.
2025. Március 27. 10:20, csütörtök | Helyi
Az idei évad a csillagoké a Barlangszínházban
Sajtótájékoztatót tartott a Fertőrákosi Barlangszínház a 2025-ös nyári, a Csillagok évadának műsoráról.
2025. Március 25. 10:58, kedd | Helyi
Összefirkálták a Hűség kaput, a Tűztornyot
Közéleti üzeneteket firkáltak a Tűztorony falára, melyre a Soproni Városszépítő egyesület is reagált és kérte műemlékeink tiszteletben tartását.
2025. Március 19. 07:58, szerda | Helyi
Erdő Péter kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által meggyilkolt vértanú pap boldoggá avatását
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által 1944-ben meggyilkolt katolikus pap, embermentő boldoggá avatását vértanúság címén.