Hírek
2013. Június 26. 13:13, szerda |
Belföld
Forrás: MTI
Gyurcsány: a DK elnöke nem alku tárgya
A demokratikus ellenzéki együttműködésről szóló tárgyalásokon a Demokratikus Koalíció (DK) "nem eladó és a DK elnöke nem alku tárgya" - mondta egy szerdai budapesti háttérbeszélgetésen Gyurcsány Ferenc. A volt miniszterelnök hozzátette: az összefogásnak két nagy akadálya is van, amelyek az MSZP és az Együtt-PM, illetve a DK és az Együtt-PM egymáshoz való viszonyában rejlenek.
A Demokratikus Koalíció elnöke ezzel azokra a meg nem erősített hírekre reagált, amelyek szerint neki nem, csak pártjának jutna szerep a formálódó ellenzéki összefogásban.
Egy párt politikáját annak elnöke testesíti meg, ezért egy politikai erő nem engedheti meg, hogy ne az elnöke képviselje programját a törvényhozásban - jelentette ki.
Mindezzel együtt, ha valaki tárgyalni akar bármely kérdésről, annak állnak elébe - tette hozzá. Ha csak azt nem kéri valaki, hogy "operáltassam át magam nővé", minden javaslat megfontolható és megtárgyalható, mert nincs olyan indítvány, amelyik sértené a DK-t - jelentette ki.
Az összefogásnak két nagy akadálya van, amelyből az első az MSZP és az Együtt-PM viszonyában van - ismertette véleményét. Úgy fogalmazott: ez nem program, hanem "ambícióvita", ugyanis az a kérdés, hogy közös vagy egyeztetett jelölteket állítsanak-e. Meglátása szerint az MSZP közös jelöltekre vonatkozó felvetés a támogathatóbb, de ha ezt fogadják el, akkor a listának is közösnek kell lennie. A párhuzamos listák 3-5-el kevesebb képviselői helyet hoznak, ráadásul akkor egymással is versenyezni kell - hangsúlyozta.
Az összefogás második akadálya a DK és az Együtt-PM között zajló, a politikai szemléletről, a múlthoz, a 2002-2010 közötti időszakról viszonyról szóló vita - jelentette ki.
"Nem tudom, hogy lesz-e összefogás, de reméljük és dolgozunk érte" - összegzett. Szavai szerint az átfogó demokratikus összefogás felépítése prioritást élvez, de "mindenki a fejében ott van a B-terv, ha ez nem jön össze".
Ha nem lesz teljes körű megegyezés, akkor el fog indul a tárgyalás az MSZP és a DK között, amelynek során végig kell gondolni, hogy létre lehet-e hozni egy szélesebb körű ellenzéki összefogást az Együtt-PM nélkül. A DK emellett arra is felkészült, hogy önállóan induljanak - mondta.
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta, hogy 830 településen van szervezetük és mind a 106 választókerületben jelen vannak. Mindenütt elindult az egyéni képviselőjelöltek kiválasztása, azzal a feltétellel, hogy a remélt összefogás esetén a többségüknek vissza kell lépnie - tette hozzá.
A politikus arra is felhívta a figyelmet, hogy miközben az ő ismertsége száz százalék körüli és a választók közel nyolcvan százaléka hallott arról, hogy létezik a DK, csak 25 százalék tudja, hogy ő vezeti a pártot. Ezért a nyár második felétől olyan politikai kampányokba és akciókba kezdenek amelyek során "azt kell megtanítani a választóknak, hogy Gyurcsány a Demokratikus Koalícióban politizál".
Azt is megjegyezte, hogy habár az utóbbi egy évben a legtöbb politikai akciót a DK hajtotta végre, most egy, a tavalyinál "akcióintenzívebb" ősszel fognak indítani és ezt körülbelül karácsonyig tartani is fogják.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 27. 11:00, péntek | Belföld
Változékony idő várható az utolsó márciusi hétvégén
2026. Március 27. 09:00, péntek | Belföld
Másodfokú riasztást adtak ki viharos széllökések veszélye miatt egyes dunántúli járásokra
Viharos széllökések veszélye miatt másodfokú (narancs) riasztást adott ki néhány nyugat-dunántúli járásra a HungaroMet Nonprofit Zrt. csütörtök késő délután.
2026. Március 27. 07:26, péntek | Belföld
Orbán Viktor szerint ukrán manipulációkkal akarják befolyásolni a magyar választás eredményét
Nem fogadjuk el, hogy ukrán manipulációkkal akarják befolyásolni a magyar választás eredményét - mondta a miniszterelnök, a Fidesz elnöke csütörtökön Törökszentmiklóson, a kormánypártok választási nagygyűlésén.
2026. Március 26. 12:00, csütörtök | Belföld
Karácsony Gergely: nemzetközi városfejlesztési díjat kapott Budapest
Budapest a világ egyik legrangosabb városfejlesztési elismerésének, a Lee Kuan Yew World City Prize 2026 díjazottjai közé került - közölte a főpolgármester szerdán a Facebook-oldalán.
