Városlista
2026. július 15, szerda - Henrik

Hírek

2022. Május 11. 09:02, szerda | Életmód
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Holdfogyatkozás lesz a jövő héten

Holdfogyatkozás lesz a jövő héten

Teljes holdfogyatkozás kezdődik hétfőn hajnalban, amely Magyarországról is megfigyelhető lesz napkelte előtt, részleges holdfogyatkozásként a látóhatáron.

Mint a Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményében olvasható, május 16-án, egy viszonylag hosszú teljes holdfogyatkozás várható.

A jelenség magyarázata, hogy egy-két évente pontosan egy egyenesbe esik a Nap, a Föld és a Hold, és a Föld hatalmas árnyékkúpja kitakarja a napfényt. A teljes holdfogyatkozáskor a holdkorong nem sötétül el teljesen, hanem narancs-vörös színű lesz a földi légkörön szóródó fény hatása miatt.

Míg a teljes fogyatkozást Amerikából jól észlelhetik majd, Magyarországról csak a jelenség eleje, a részleges fogyatkozás figyelhető meg.

A folyamat Magyarországon hajnalban 4 óra 27 perckor kezdődik, a Hold ekkor már csak alig 6 fokkal lesz a délnyugati látóhatár fölött. A holdfogyatkozás megfigyeléséhez emiatt teljesen szabad délnyugati látóhatár szükséges.

A közlemény szerint binokulárban és kis távcsőben megkapó látványt nyújt majd a fogyatkozó holdsarló, ahogy a horizont tereptárgyai fölött lebeg.

A holdnyugta időpontjában egy szabálytalan, torzított, 42 százalékos sarló látható majd, amely a fénytörés miatt még aszimmetrikus szárakkal is rendelkezik. Emellett, mivel a Hold másfél nap múlva lesz földközelben, átmérője a szokásosnál is nagyobb lesz. A közlemény szerint az esemény 7 óra 55 perckor ér véget, azonban a Hold hazánkban 5 óra 7 perckor lenyugszik.

Címkék: Hold, holdfogyatkozás

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 15. 17:00, szerda | Életmód

MTA podcast: egyre hosszabb hőhullámok és hevesebb esők alakítják át Magyarország éghajlatát

A klímaváltozás már egyértelműen látható a magyarországi mérési adatokban: a nyarak és a telek melegszenek, a hőhullámok pedig egyre gyakoribbak, hosszabbak és intenzívebbek.

2026. Július 15. 16:00, szerda | Életmód

Mintegy hatvan alkotás a megújult Veszprém-Balaton Filmpikniken

A Veszprém-Balaton Filmpikniken mintegy hatvan filmalkotás lesz látható augusztus végén; a filmfesztivál idén megújult koncepcióval várja a közönséget Veszprémben és Balatonfüreden.

2026. Július 15. 14:00, szerda | Életmód

Az eredeti költségvetés egyharmadából lesz lebonyolítva az augusztus 20-i rendezvénysorozat

Az augusztus 20-i rendezvénysorozat a korábban tervezett költségvetés kevesebb mint egyharmadából, egyszerűbb, racionálisabb és költséghatékonyabb szervezési keretek között lesz lebonyolítva

2026. Július 14. 15:00, kedd | Életmód

Véget vetnek a kockázatos és elavult kémiai szúnyoggyérítésnek

A biológiai szúnyoggyérítés országos bevezetésének előkészítését jelentette be Gajdos László, a Tisza-kormány élő környezetért felelős minisztere.