Városlista
2025. július 4, péntek - Ulrik

Hírek

2012. Augusztus 17. 13:48, péntek | Belföld
Forrás: MTI

Új fogamzásgátlási módszert vizsgálnak Szegeden

Új fogamzásgátlási módszert vizsgálnak Szegeden

A progeszteronszármazékot tartalmazó sürgősségi fogamzásgátló tabletta esemény előtti felhasználásának hatékonyságát vizsgálja a Szegedi Tudományegyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikája az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által koordinált kutatás keretében - értesült a szegedma.hu.

A szegedi klinika 1972 óta működik együtt WHO-val, most is ennek keretében zajlik a fogamzásgátlás hatékonyságát vizsgáló program, amelyben a magyar intézmény egyedüli európai központként vesz részt négy másik - szingapúri, thaiföldi, brazíliai és tunéziai - kórház mellett.
A hírportálnak nyilatkozó Bitó Tamás egyetemi adjunktus elmondta, hogy a vizsgálat tárgya a gyógyszertári forgalomban Magyarországon is kapható, hatóságok által engedélyezett sürgősségi fogamzásgátló tabletta, amely csak progeszteronszármazékot tartalmaz. Tulajdonképpen azt elemzik, hogy ha nem utólag - egy sikertelen védekezés vagy egy előre nem tervezett aktust követően - veszi be a sürgősségi fogamzásgátló tablettát a női partner, hanem már előre, akkor az nagyobb védettséget jelent-e egy nem kívánt terhességgel szemben.
A kutatás alapfeltevése szerint a tabletta esemény előtti használata hatékonyabb védelmet eredményez, mivel a progeszteron a méhnyakban lévő nyákdugót megváltoztatja, átjárhatatlanná teszi mind a baktériumok, mind a spermiumok számára, és ezzel megakadályozza a petesejt megtermékenyülését.
A kísérletben részt vevő szakemberek arra számítanak, hogy ki lehet használni a progeszteronszármazéknak ezt a hatását, ennek eredményeképpen pedig még kisebb lesz a teherbeesési arány, és az így alkalmazott védekezési módszer gyakorlatilag megközelíti vagy eléri ugyanazt a szintet, mint ami a kombinált fogamzásgátló tabletták napi szedésével biztosítható.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 04. 09:00, péntek | Belföld

Orbán Viktor: az Európai Bizottság tévúton jár, ha azt gondolja, az emberek nélkül is meg lehet hozni egy egész Európa sorsát meghatá

Az Európai Bizottság tévúton jár, azt gondolja, hogy az emberek nélkül is meg lehet hozni egy egész Európa sorsát meghatározó fontos döntést, de téved, az ukrán uniós tagság nem fog megtörténni

2025. Július 03. 07:34, csütörtök | Belföld

Mávinform: hosszabb a menetidő a győri fővonalon

Késésekre kell számítani kedd délután a győri vasúti fővonalon, ahol egy műszaki hibás vonat okozott fennakadást.

2025. Július 03. 07:32, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor: a kormány elfogadta a 3 százalékos otthonteremtési hitelprogramot

A kormány elfogadta a 3 százalékos otthonteremtési hitelprogramot, az új támogatást mindenki igénybe veheti, aki az első saját lakását vagy házát szeretné megvenni -

2025. Július 03. 07:31, csütörtök | Belföld

Szijjártó Péter: a határ a csillagos ég Magyarország és az Egyesült Államok kapcsolatában

Az elmúlt hónapok során sikerült megteremteni az amerikai-magyar kapcsolatok új aranykorának stabil alapjait, Donald Trump elnök hivatalba lépése óta a barátság felváltotta a kioktatást, a vádaskodást és a megbélyegzést