Városlista
2025. szeptember 18, csütörtök - Diána

Hírek

2011. Október 06. 14:21, csütörtök | Belföld
Forrás: OrientPress

Újabb segítség a devizaadósoknak

Újabb segítség a devizaadósoknak

A Magyar Nemzet értesülése szerint hamarosan megérkezhet az Alkotmánybírósághoz az a beadvány, amelyben a bankszövetség a devizahitelek végtörlesztéséről szóló törvény megsemmisítését kéri.

Az új AB-törvény tervezetében az áll: a folyamatban lévő eljárások többsége megszűnik januártól. Ebből az következne, hogy ha az idén nem bírálnák el a beadványt, az ügy elenyészik. A hitelintézetek azonban megújíthatják panaszukat.

Közben tegnap elfogadták a Nemzeti Eszközkezelő programját. Ezek szerint az állami intézmény azoknak a devizaadósoknak nyújt támogatást, akik a lakóingatlanra vonatkozó jelzáloghitel-szerződésükből eredő fizetési kötelezettségüket 6 hónapja nem tudják fizetni, és a hiteladós, vagy a hiteladósnak a vele egy háztartásban élő házastársa, illetve élettársa szociálisan rászorult személynek minősül és legalább két gyermeket nevel.

A NET-programban való részvétel feltételeit az adós lakóingatlanán létrejött jelzáloghitel kapcsán is meghatározza a törvényjavaslat. A Kormányszóvivői Iroda tájékoztatása szerint feltétel, hogy a szerződés 2009. december 30-a előtti legyen, kizárólag az államnak felajánlott lakóingatlan legyen a jelzáloghitel-szerződés fedezete, a lakóingatlannak a jelzáloghitel-szerződés megkötésekor megállapított forgalmi értéke nem haladta meg Budapesten és a megyei jogú városokban a 15 millió forintot, egyéb településeken a 10 millió forintot, valamint a szerződés megkötésekor a kölcsön összege nem haladta meg az ingatlan jelzáloghitel kihelyezésekor megállapított forgalmi értékének a nyolcvan százalékát.

A szükséges igazolásokat az adósnak kell beszereznie, és a banknak hozzá kell járulnia az ügylethez, hiszen a pénzintézet a követelése jelentős részéről lemond. A bank az államnak nem 100 százalékon adja el az ingatlant, hanem egy földrajzi besorolásban rögzített kvóta szerint 35 - 55 százalék között. A hitelnek ezt a hányadát azonnal megkapja, ám cserébe lemond a jelzálog-jogáról és az ezt meghaladó követelésrészről.Az adós a továbbiakban nem tulajdonosként rendelkezik az ingatlannal, de mint bérlő az ingatlanban maradhat, és lehetősége van az ingatlan visszavásárlására az ügyletet követő hatodik hónaptól kezdődő másfél évig. Ha a bérlő szeretne élni a lehetőséggel, az állam az általa a banknak fizetett ár mindenkori jegybanki alapkamattal növelt összegén köteles ezt lehetővé tenni.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2025. Szeptember 18. 07:46, csütörtök | Belföld

Karácsony Gergely: aki Budapestet csődbe taszítja, azt Budapest magával rántja

Aki Budapestet csődbe taszítja, azt Budapest magával rántja - írta a főpolgármester a Facebook-oldalán, reagálva az Állami Számvevőszék jelentésére.

2025. Szeptember 18. 07:45, csütörtök | Belföld

Állami Számvevőszék: intézkedések hiányában a főváros az idei negyedik negyedévében fizetésképtelenné válhat

Intézkedések hiányában a Fővárosi Önkormányzat a 2025. év negyedik negyedévében fizetésképtelenné válhat, amelynek következtében a közfeladatok ellátása is veszélybe kerülhet

2025. Szeptember 18. 07:44, csütörtök | Belföld

Gulyás Gergely: 1,6 százalékos kiegészítő nyugdíjemelésről döntött a kormány

Szerdai ülésén 1,6 százalékos kiegészítő nyugdíjemelésről döntött a kormány, ezzel átlagosan a nyugdíjasok számára az idén 51 155 forintot kell kifizetni

2025. Szeptember 17. 07:33, szerda | Belföld

Szijjártó Péter: Amerika feloldja a vízummentességi korlátozásokat a magyar állampolgárok előtt

Szeptember 30-tól az Egyesült Államokban feloldják a vízummentességi program korlátozásait minden magyar állampolgár előtt, ami újabb komoly eredmény Donald Trump elnök hivatalba lépése óta