Hírek
2022. Március 04. 11:01, péntek |
Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Jelentős brit érdekeltségekkel bíró orosz oligarchák ellen hozott szankciókat a brit kormány
Jelentős brit érdekeltségekkel bíró orosz oligarchák ellen hozott teljes vagyonbefagyasztással és utazási tilalommal járó szankciókat csütörtökön a brit kormány.
A londoni külügyminisztérium csütörtök esti tájékoztatása szerint a büntetőintézkedések Aliser Uszmanov üzbég születésű nagyvállalkozót és Igor Suvalov ingatlanpiaci befektetőt, egykori orosz első miniszterelnök-helyettest érintik.
A tárca felidézi, hogy Uszmanovnak jelentős érdekeltségei vannak két élvonalbeli angol futballklubban, az Arsenalban és az Evertonban. Emellett ő a tulajdonosa az egyik legértékesebb nagy-britanniai lakóingatlannak, az északnyugat-londoni Highgate városrészben lévő Beechwood House-nak, amelynek becsült piaci értéke jelenleg 48 millió font (22 milliárd forint), és övé a Sutton Place nevű 16. századi kastély is a London határában fekvő Surrey megyében.
Igor Suvalov a brit külügyminisztérium szerint két, összesen 11 millió font (több mint ötmilliárd forint) értékű luxuslakosztályt birtokol London belvárosában.
Suvalov korábban az orosz kormány kabinetfőnöke is volt, és 2018 óta a Vnyesekonombank (VEB) igazgatótanácsának elnöke.
A brit külügyminisztérium felidézi, hogy az ukrajnai háború miatt Oroszország ellen érvényesített brit szankciók ezt az orosz pénzintézetet is nagy-britanniai eszközállományának teljes befagyasztásával sújtják.
A tárca adatai szerint Uszmanov és Suvalov együttes vagyona 19 milliárd dollár.
A minisztérium bejelentése szerint a brit kormány a két oligarchára utazási tilalmat rótt ki és nagy-britanniai vagyoneszközeiket befagyasztja. Uszmanovval és Suvalovval mindemellett brit magánszemélyek és üzleti vállalkozások nem létesíthetnek üzleti kapcsolatot.
A külügyminisztériumi tájékoztatás nem tér ki arra, hogy Aliser Uszmanov és Igor Suvalov jelenleg hol tartózkodik.
A tárca közölte ugyanakkor, hogy az Uszmanov és Suvalov ellen hozott intézkedésekkel tizenháromra nőtt azoknak a legbefolyásosabb orosz oligarcháknak a száma, akikre a brit szankciók kiterjednek.
A tájékoztatás szerint Liz Truss külügyminiszter oligarcha-munkacsoportot is létrehoz a belügyminisztérium, a pénzügyminisztérium, az üzleti ügyek minisztériuma, a lakásügyi minisztérium, valamint a brit Országos Bűnüldözési Ügynökség (National Crime Agency, NCA) magas beosztású tisztviselőinek részvételével.
E szakértői munkacsoport feladata lesz az oligarchák elleni szankciós intézkedések kidolgozásának kormányzati szintű összehangolása - áll a brit külügyminisztérium csütörtök esti tájékoztatásában.
A brit kormány a héten törvényjavaslatot is beterjesztett a londoni parlament elé azzal a céllal, hogy névtelen befektetők ne moshassanak tisztára korrupt módon szerzett pénzeket a brit ingatlanpiacon.
Az új törvénynek Angliában és Walesben húsz évre, Skóciában 2014 decemberéig lesz visszamenőleges hatálya.
Azokat a vállalkozásokat, amelyek nem fedik fel tényleges haszonélvező tulajdonosaik kilétét, az új törvény korlátozza az adott ingatlanok értékesítésében, a szabálysértők pedig öt évig terjedő szabadságvesztéssel sújthatók.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Május 19. 12:00, kedd | Külföld
Havasi Bertalan feljelentést tett Magyar Péter ellen hivatali visszaélés miatt
Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Kabinetiroda korábbi helyettes államtitkára hétfőn az I. kerületi rendőrkapitányságon feljelentést tett Magyar Péter miniszterelnök ellen hivatali visszaélés miatt.
2026. Május 19. 11:00, kedd | Külföld
Ukrán külügyminiszter: készen állunk arra, hogy új lapot nyissunk az ukrán-magyar kapcsolatokban
2026. Május 18. 15:00, hétfő | Külföld
Iráni konfliktus - Donald Trump az eddigieknél súlyosabb következményeket helyezett kilátásba Irán ellen
Donald Trump amerikai elnök ismét cselekvésre szólította fel Iránt a konfliktus rendezése érdekében, ellenkező esetre az eddigieknél súlyosabb következményeket helyezett kilátásba vasárnap.
2026. Május 18. 14:00, hétfő | Külföld
Videó - Összeütközött a levegőben két katonai repülőgép egy légi bemutatón az Egyesült Államokban
Összeütközött a levegőben két katonai repülőgép egy légi bemutatón az Egyesült Államok Idaho államában vasárnap, a pilóták túlélték a balesetet.
