Városlista
2026. március 4, szerda - Kázmér

Hírek

2012. November 13. 05:00, kedd | Belföld
Forrás: MTI

Kajászói földügyek - Feljelentéseket tett a Nemzeti Földalapkezelő

Kajászói földügyek - Feljelentéseket tett a Nemzeti Földalapkezelő

A kajászói jogellenes földfoglalások miatt feljelentéseket tett a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA), amely az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében hangsúlyozta, hogy minden lehetséges jogi eszközzel fellép a földfoglalók ellen.

Az NFA leszögezte, hogy a pályázatok során mindenkor a törvények szerint jár el, és emlékeztetett arra, hogy azokon egységes feltételekkel bárki indulhat, az elbírálás pedig a jogszabályok szerint történik. A földhaszonbérleti pályázati rendszer felépítése az NFA szerint kizárja a spekulációt. A pályázat során nincsenek előre kiosztva a földek, " nincsenek előre leosztott lapok". Így volt ez a kajászói földek esetében is - húzza alá az NFA.
A Fejér megyei Kajászón vasárnap helyi gazdák földfoglaló akciót tartottak, "visszafoglalták" és művelésbe vették egy az állami földbérleti pályázat keretében korábban odaítélt terület egy részét. Az akciót az Összefogás a Magyar Földért és Vidékért Egyesület, valamint a Fejér Szövetség szervezte a kajászói gazdákkal együttműködve. A Fejér Szövetség álláspontja szerint az NFA pályázatának nyertese a jogszabályokban meghatározottnál mintegy 70 hektárral nagyobb területet kapott bérbe 20 évre. Megfogalmazásuk szerint a terület feletti rendelkezést a törvényesség helyreállítása érdekében a kajászói gazdák hatáskörébe, úgynevezett közbirtokosságba vonták, majd a területet körbekerítették és beszántották.
A földalapkezelő az MTI-vel hétfőn azt is közölte: komolyan veszi az esetet, szakértője a helyszínen tájékozódott arról. A NFA hangsúlyozta: nem hagyja, hogy kár érje a magyar államot, illetve a nyertes gazdákat, és a jövőben is a Nemzeti Vidékstratégiában rögzített célkitűzések alapján segíti a kis- és közepes vállalkozások földhöz juttatását.
Az NFA adatai szerint Fejér megyében eddig 112 szerződést kötöttek mintegy 5207 hektár területre. A földterületek 78 százalékát természetes személyek kapták, összesen mintegy 3965 hektárt. A megyében az eddig megkötött haszonbérleti szerződések átlagos birtokmérete 46 hektár, amelynek 67 százaléka 50 hektár alatti, és csupán 9 százaléka éri el a 100 hektárt.
Országosan most 7500 hektárra hirdetetett meg haszonbérleti pályázatot az NFA, ez több mint 430 pályázati felhívást jelent. Fejér megyében eddig 30 pályázatot hirdetett meg az NFA, a terület nagysága 752 hektár.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 04. 16:00, szerda | Belföld

A Mol szerint a Janaf magadabb tranzitdíjon szállít olajat

100 kilométerenként ugyan drágább a tranzitdíj, ám az Adria vezeték nagyságrendekkel rövidebb, mint a Barátság.

2026. Március 04. 12:00, szerda | Belföld

Orbán Viktor telefonon tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel

Orbán Viktor telefonon tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel - közölte a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály az MTI-vel kedden.

2026. Március 04. 09:00, szerda | Belföld

Závecz Research: Tovább nőtt a Tisza Párt előnye

A biztos részvételt ígérő, pártot választó szavazók körében a Tisza Párt jelenleg 12 százalékpontos előnnyel vezet a Fidesz–KDNP előtt – derül ki a Závecz Research februári közvélemény-kutatásából.

2026. Március 03. 15:00, kedd | Belföld

AM: sonkától a tojásfestékig, átfogó Nébih ellenőrzés zajlik egészen húsvétig

Március 2-án indul az idei tavaszi szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés, melyet Tállai András az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára rendelt el.