Városlista
2026. május 24, vasárnap - Eszter

Hírek

2018. Október 05. 05:00, péntek | Belföld
Forrás: mti - fotó: MTI archívum

Megemlékezést tartottak az iszapömlés katasztrófa-évfordulóján Kolontáron

Megemlékezést tartottak az iszapömlés katasztrófa-évfordulóján Kolontáron

Megemlékezést tartottak csütörtökön Kolontáron a vörösiszap-katasztrófa nyolcadik évfordulója alkalmából.

Tilli Károly (független), Kolontár polgármestere az M1 aktuális csatornának személyes emlékeit felidézve elmondta, hogy 2010. október 4-e a polgármesteri hivatalban munkaszüneti nap volt, tekintettel az előző napi önkormányzati választásokra. 12.20 perckor kapta a telefonhívást, hogy gond van a gátnál. Ekkor értesítette a katasztrófavédelmet. Néhány perccel később már arról tájékoztatták, hogy az iszap elérte a Kossuth utcát. A katasztrófavédelem visszahívta, és azt mondták, "nagy a baj, de útban van a segítség". A helyi iskolában a gyermekek az emeletre menekültek. A tűzoltók hátukon hozták ki őket.

Az iszapömlés következtében két utca - a Malom és a Kossuth utca egy része - teljesen eltűnt. Ez 32 lakóházat érintett - mondta a polgármester.

Tilli Károly szólt arról, hogy a tragédia napján minden évben 12.30 órakor megszólalnak a harangok. A csütörtöki megemlékezés szentmisével, ünnepi beszéddel, majd koncerttel és fáklyás felvonulással folytatódik.

A Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt. Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörösiszap három települést öntött el: Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyet. A katasztrófa következtében tíz ember meghalt, több mint kétszázan megsérültek, több száz ház pedig lakhatatlanná vált.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 23. 17:00, szombat | Belföld

Bóna Szabolcs: aszályos időszakban valós veszélyt jelent az ukrán gabona árletörő hatása

Aszályos időszakban valós veszélyt jelent az ukrán gabona árletörő hatása, ezért korlátozni kell - írta Bóna Szabolcs agrár- és élelmiszergazdaságért felelős miniszter pénteken Facebook oldalán.

2026. Május 23. 15:00, szombat | Belföld

Mark Rutte NATO-főtitkárral egyeztetett Orbán Anita

2026. Május 23. 10:00, szombat | Belföld

Tiszaújvárosi robbanás - Hernádi Zsolt: üzemi baleset történt

A Mol tiszaújvárosi üzemében üzemi baleset történt, külső beavatkozásnak nem látták nyomát - hangsúlyozta a Mol elnök-vezérigazgatója péntek délután a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.