Városlista
2026. február 8, vasárnap - Aranka

Hírek

2011. December 06. 14:13, kedd | Belföld
Forrás: mno.hu/MTI

Mégis zsugorodnak a gleccserek

Mégis zsugorodnak a gleccserek

Mégis olvadnak a Himalája gleccserei – jelentette be egy új kutatás alapján az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testülete (IPCC).

Amely korábban kénytelen volt visszakozni azon előrejelzésétől, amely szerint 2035-re elolvadnak a dél-ázsiai hegység jégtömegei.

A Himalayagate néven elhíresült 2009-es botrány az IPCC iránti bizalom megrendüléséhez vezetett, a szervezetet éles bírálatok érték. A kellemetlen epizódon való továbblépés érdekében a testület elnöke, Radzsendra Pacsauri vasárnap bejelentette, hogy a rendelkezésre álló, korlátozott mennyiségű tudományos anyag szerint a himalájai gleccserek valóban olvadnak.

Az ENSZ 17. Klímaváltozási Konferenciáján ismertetett jelentéseket a Katmanduban működő Integrált Hegyvidéki Fejlesztés Nemzetközi Központ (ICIMOD) állította össze. Egy svéd finanszírozású tanulmány szerint a térségben vizsgált tíz gleccser mindegyike zsugorodott, a jégveszteség mértéke 2002 és 2005 között jelentősen növekedett. Egy másik tanulmány szerint csökkent a térséget borító hótakaró vastagsága az elmúlt évtizedben.

A tanulmányok készítői azonban hangsúlyozták, hogy további kutatásokra van szükség, hiszen a régió 54 ezer gleccseréből csupán tízet vizsgálnak rendszeresen. A himalájai gleccserek olvadásának pusztító következményei lehetnek mind az emberekre, mind az állatokra nézve. Mintegy 1,3 milliárdan függenek a hegyekből aláfolyó vízforrásoktól, amelyek teljesen kiszáradhatnak a jégtakarók eltűnése miatt.

„Ezek a jelentések új mércét és területspecifikus információkat nyújtanak számunkra annak megértéséhez, hogy milyen hatással van a klímaváltozás a világ egyik legsebezhetőbb ökoszisztémájára” – idézte Pacsaurit a The Daily Telegraph című brit lap internetes kiadása.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Február 08. 08:30, vasárnap | Belföld

Orbán Viktor: arról, hogy megyünk-e háborúba vagy kimaradunk, a 2026-ban megválasztott kormány fog dönteni

Arról, hogy megyünk-e háborúba vagy kimaradunk, a 2026-ban megválasztott kormány fog dönteni - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Digitális Polgári Körök szombati háborúellenes gyűlésén Szombathelyen.

2026. Február 08. 07:00, vasárnap | Belföld

Magyar Péter: véget vetünk az elszalasztott lehetőségek időszakának

Április 12-én egyszer és mindenkorra véget vetünk az elszalasztott lehetőségek korszakának, az Orbán-Gyurcsány-korszaknak, a hanyatlásnak, az önkénynek és a közjavak szétlopásának

2026. Február 07. 16:00, szombat | Belföld

Hegyi Zsolt: minden eddiginél nagyobb lépés történt a MÁV-flotta megújítása felé

Plusz 50 ezer vasúti ülőhely: mintegy 100 távolsági és elővárosi motorvonat, csaknem 90 új InterCity-kocsi