Hírek
2012. Október 08. 05:00, hétfő |
Külföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Mi lesz az EU jövője?
Modellválsággal küzd az eurózóna és maga a monetáris unió is. A receptet a nemzeti reformprogramok összehangolásában látják. A munka már megkezdődött, vagyis jön az Európai Unió 2.0, mondta Andor László, az Európai Bizottság tagja, uniós biztos. Hozzátette, jelenleg még hiányzik a szociális unió, pedig annak is szerepelnie kellene a célok között.
Valószínűleg már nem túl korai arról beszélni, hogy hogy fog kinézni egy Európai Unió 2.0, mondta Andor László az egri Közgazdász-vándorgyűlésen. Nem egyszerűen az egyes országok adósságproblémáiról kell ugyanis beszélni, hanem a monetáris unió modellválságáról. Ez a struktúra ebben a formában nem folytatható. A kezdeti, gyermekcipőben járó monetáris unió formai értelemben kimerítette egy valutaunió kritériumait, hiszen megvalósult a közös pénzhasználat egy egységes központi bankkal, tartalmi értelemben azonban ez közelebb volt ahhoz, amit valutatanácsnak nevezünk, vagyis nagyon sok olyan pillér hiányzott a monetáris rendszerből, amely ezt hosszú távon stabilizálhatta volna. Ezért az eddigi modell helyett egy valódi gazdasági és monetáris unióra van szükség.
A rendszer teljes újragondolása 2012 májusában-júniusában kezdődött, amikor az Európai Bizottság, az Európai Tanács, az Európai Központi Bank és az Eurózóna elnöke egy közös dokumentumot dolgozott ki annak érdekében, hogy a konszolidáció és az átalakulás megtörténhessen, a monetáris unió fönntarthatóvá váljon, és az új struktúra ismét kiegyensúlyozottabb gazdasági növekedésre adjon esélyt. Az elgondolás egyszerre három téren kezdeményezi az unió továbbgondolását: a bankunió, a fiskális unió és egy politikai unió meghirdetésével.
Sokan hiányolják – és ezzel Andor László is egyetért –, egy szociális unió megteremtését is. A pénz és a piac nagyon fontos Európa számára, de mint közös cél nem elegendő, az átalakítást valamiféle társadalmi szerződésnek kell alátámasztania - tájékoztatott a közrádió.
Ezek érdekelhetnek még
2025. November 05. 07:32, szerda | Külföld
Ukrajnai háború - Volodimir Zelenszkij: Ukrajna nem kap támogatást a magyar miniszterelnöktől
2025. November 05. 07:31, szerda | Külföld
Franciaországban eljárás indult olyan TikTok-tartalmakkal kapcsolatban, amelyek öngyilkosságra késztethetnek kiskorúakat
2025. November 04. 07:46, kedd | Külföld
Ukrajnai háború - Donald Trump továbbra sem tervezi, hogy Tomahawk-rakétákat bocsásson Ukrajna rendelkezésére
Donald Trump továbbra sem tervezi, hogy nagy hatótávolságú Tomahawk-rakétákat bocsásson Ukrajna rendelkezésére.
2025. November 03. 07:17, hétfő | Külföld
A Pentagon előkészületeket tesz katonai beavatkozásra Nigériában az afrikai ország keresztény közösségének védelmében
Az amerikai hadügyminisztérium előkészületeket tesz katonai beavatkozásra Nigériában az afrikai ország keresztény közösségének védelmében
