Hírek
2016. Május 24. 07:51, kedd |
Belföld
Forrás: mti
Penészgombás diákcsemegét hívott vissza a Nébih
Visszahívták a penészgombatoxinnal szennyezett dmBio diákcsemegét, az Európai Bizottság gyorsriasztási információi szerint a dm-ben árusított 200 grammos kiszerelésű termék már nem található meg az üzletek polcain
- közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) hétfőn az MTI-vel.
A Nébih közölte, a riasztás szerint a megengedettnél magasabb ochratoxin A értéket mértek a bio mazsola, mandula és dió keverékben. A termék (dm Bio Studenten Futter) minőség-megőrzési ideje 2017. február 15.
A hivatal azt kéri a vásárlóktól, hogy a termékeket ne fogyasszák el.
Közölték, bár az élelmiszerek előállítói folyamatosan törekednek arra, hogy csökkentsék az ochratoxinok szintjét, bizonyos mértékű jelenlétük elkerülhetetlennek tekinthető, ezért határértékkel szabályozzák eltűrhető mértékű előfordulásukat. A toxinok ártalmas hatása mindig a szervezetbe összesen bekerülő mennyiség függvénye, így megbetegedéstől csak akkor kell tartani, ha valaki hosszú időn keresztül, rendszeresen fogyaszt határértéket meghaladó ochratoxin tartalmú élelmiszereket - áll a közleményben.
A kifogásolt termék egyszeri, vagy rövid időszakon keresztül történő fogyasztásától egészségártalom nem valószínűsíthető - írta a hivatal.
Az ochratoxin erősen toxikus anyag. Fő támadási pontja a vese, azonban a májat, az idegrendszert, az immunrendszert és a reproduktív szerveket is károsítja. Állatkísérletek bizonyították azt is, hogy rákkeltő anyag.
fotó: illusztráció
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 26. 14:00, vasárnap | Belföld
Hegedűs Zsolt: szeptembertől nyilvánosan is elérhetők lesznek az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések intézményi adatai
Szeptembertől nyilvánosan is elérhetők lesznek az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések intézményi adatai - közölte Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter szombaton a Facebook-oldalán.
2026. Július 26. 11:00, vasárnap | Belföld
Sonnevend Pál egyetemi tanárt jelöli alkotmánybírónak a Tisza-frakció
Sonnevend Pál egyetemi tanárt jelöli alkotmánybírónak a Tisza-frakció - jelentette be Facebook-oldalán Bujdosó Andrea, a képviselőcsoport vezetője szombaton.
2026. Július 26. 09:34, vasárnap | Belföld
Orbán Viktor: a Fidesz ellenállási politikát hirdet a Tisza által épített önkényuralmi rendszerrel szemben
A Fidesz ellenzéki politika helyett ellenállási politikát hirdet a szabadság új, széles koalíciójának megteremtése érdekében a Tisza Párt által épített önkényuralmi rendszerrel szemben
2026. Július 25. 11:00, szombat | Belföld
Vitézy Dávid: jövőre korszerű IC-motorvonatok állnak forgalomba a GYSEV-nél
Jövőre a GYSEV-nél 11 korszerű IC-motorvonat áll forgalomba a Budapest-Győr-Szombathely és a Budapest-Győr-Sopron vonalon - írta a közösségi oldalán pénteken a közlekedési és beruházási miniszter.
