Városlista
2025. május 22, csütörtök - Júlia, Rita

Hírek

2012. Február 03. 08:04, péntek | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Őssejtek segíthetnek megérteni, ki miért reagál másként a hepatitis C-re

Őssejtek segíthetnek megérteni, ki miért reagál másként a hepatitis C-re

Tudósok azt mondják: a labortóriumi kutatások során őssejtekből létrehozott máj-szerű sejtek segíthetnek megérteni, miért reagál egyik ember másként a hepatitis C fertőzésre, mint a másik.

Nem világos ugyanis, néhány ember miért ellenálló a hepatitis C-re, míg mások miért hajlamosak elkapni a májgyulladást és szervi problémákat okozó betegséget.

Az emberek májsejtjeinek tanulmányozásából kiderülhet, hogy a genetika áll-e a különböző reakciók mögött. A májsejtekhez azonban nehéz hozzájutni, és körülményes azokat a laboratóriumi edényekben növeszteni.

Most amerikai kutatók egy olyan megoldást találtak, amely segítségével májszerű sejtek létrehozása lehetséges, indukált pluripotent őssejtekből (iPSC), melyeket inkább testszövetekből állítanak elő, mint embriókból. Ezeket a sejteket aztán meg lehet fertőzni a hepatitis C vírussal.

A hepatitis C-vel kapcsolatos kutatások mellett az új technika is segíthet a vírus elleni gyógymód megtalálásában - mondják kutatók. A beteg emberek szöveteit különböző gyógyszeres kezeléseknek vetik alá, és nézik a hatást, ezzel az orvosok személyre szabott gyógymódot tudnak majd előírni az adott beteg számára - írja a healthday.com.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 22. 06:00, csütörtök | Belföld

Háborúellenes költségvetésnek nevezte el Nagy Márton a jövő évi büdzsét

Háborúellenes költségvetésnek nevezte a 2026-os költségvetést a nemzetgazdasági miniszter a törvényjavaslat szerdai általános vitájában az Országgyűlésben.

2025. Május 22. 06:00, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor: a türk országok szerepe Magyarország energiaellátásában kulcsfontosságú

A türk országok szerepe Magyarország energiaellátásában kulcsfontosságú, ha olcsó energiát szeretnénk, ahhoz barátok kellenek, nem ellenségek - jelentette ki a miniszterelnök a Facebook-oldalán szerdán.

2025. Május 22. 06:00, csütörtök | Belföld

A Hortobágyról telepítenek vissza vadlovakat Kazahsztánba

A Hortobágyról telepítenek vissza Przewalski-vadlovakat Kazahsztánba, az Altin Dala rezervátumba június folyamán

2025. Május 21. 07:30, szerda | Belföld

Hosszú távú járatok teljesítésére képes repülőt vett át a Wizz Air

Átvette első, hosszú távú járatok teljesítésére képes Airbus-repülőjét a gyártótól a Wizz Air – közölte a légitársaság kedden az MTI-vel.