Városlista
2026. március 12, csütörtök - Gergely

Hírek

2013. Augusztus 21. 19:09, szerda | Külföld
Forrás: MTI

Szíria - Nagyhatalmak vizsgálatot kértek az ENSZ-től a gáztámadás ügyében

Szíria - Nagyhatalmak vizsgálatot kértek az ENSZ-től a gáztámadás ügyében

Az Egyesült Államok, Oroszország, Nagy-Britannia és Franciaország szerdán hivatalosan arra kérte az ENSZ főtitkárát,hogy sürgősen indítson vizsgálatot a legutóbbi állítólagos szíriai gáztámadás ügyében.

Az üggyel kapcsolatban a világszervezet Biztonsági Tanácsa közép-európai idő szerint 21 órakor rendkívüli ülést kezd. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szóvivője közölte, hogy világszervezet apparátusának vezetőjét "sokkolták" a vegyifegyver-támadással kapcsolatos jelentések.
A szíriai ellenzék szerint a kormányerők szerdán Damaszkusz egyik külvárosában mérgesgáz-támadást hajtottak végre, amely 1300-nál is több halálos áldozatot követelt. A szíriai kormány cáfolta a vádakat.
Korábban Svédország, Szaúd-Arábia és az Arab Liga is sürgette az állítólagos támadás körülményeinek kivizsgálását.
"Az Egyesült Államokat mélyen aggasztják azok a jelentések, amelyek szerint Damaszkusz közelében ma civilek százai vesztették életüket a szíriai kormányerők támadásának, egyebek mellett vegyi fegyverek alkalmazásának következtében" - hangsúlyozta szerdán kiadott kommünikéjében Josh Earnest, a Fehér Ház szóvivője. Közölte, hogy Washington a BT sürgős összehívását kérte.
Szíriába a héten megérkeztek az ENSZ szakértői, hogy kivizsgálják a vegyi fegyverek - beleértve az ideggázok - bevetésével kapcsolatos kormányzati és ellenzéki állításokat. Earnest hangsúlyozta, hogy ha Damaszkusznak nincs rejtegetnivalója, akkor "haladéktalan és akadálytalan" hozzáférést engedélyez a világszervezet szakembereinek az állítólagos támadás helyszínéhez.
Az ENSZ tájékoztatása szerint a szakértőcsoport vezetője, Ake Sellstrom professzor tárgyalásokat folytat a szíriai kormány képviselőivel az engedély megadásáról.
A Fehér Ház korábban bejelentette: biztos benne, hogy a szíriai kormány szaringázt vetett be a lázadók ellen. Barack Obama elnök arra figyelmeztette Damaszkuszt, hogy a vegyi fegyverek alkalmazásával túllépi az Egyesült Államok tűréshatárát. A szerdai The Washington Post szerint ugyanakkor a felkelők még mindig nem kaptak amerikai fegyvereket, és az elmúlt hetekben annak köszönhetően értek el sikereket, hogy elfoglalták a szíriai kormányerők arzenáljának egy részét.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 10. 10:00, kedd | Külföld

Iráni konfliktus - Donald Trump: az iráni katonai konfliktus "nagyon hamar" véget érhet

Donald Trump szerint az iráni katonai konfliktus \"nagyon hamar\" véget érhet - az amerikai elnök Floridában tartott sajtótájékoztatóján értékelte közel-keleti fejleményeket helyi idő szerint hétfőn este.

2026. Március 07. 13:00, szombat | Külföld

Iráni konfliktus - Donald Trump: az amerikai hadiipar megnégyszerezi a különleges osztályú fegyverzet gyártását

Az Egyesült Államok hadiipari vállalatai megnégyszerezik a különleges osztályú fegyverzet gyártását - közölte Donald Trump amerikai elnök, miután a Fehér Házban fogadta a védelmi ipar legnagyobb cégeinek vezetőit pénteken.

2026. Március 07. 08:48, szombat | Külföld

Izraeli Védelmi Erők: 80-nál is több vadászbombázóval támadta Izrael Iránt

Izrael szombaton hajnalban több katonai célpont ellen hajtott végre légicsapást Iránban. A támadás során kulcsfontosságú létesítményeket vettek célba, köztük egy földalatti ballisztikusrakéta-gyárat és egy katonai akadémiát.