Városlista
2026. május 27, szerda - Hella

Hírek

2011. November 17. 07:13, csütörtök | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Visszafogottá tette az európai fogyasztókat a zavaros gazdasági környezet

Visszafogottá tette az európai fogyasztókat a zavaros gazdasági környezet

Visszafogottá tette az európai fogyasztókat a zavaros gazdasági környezet.

Magyarország mellett további tizenkét fejlett európai országban adtak el kevesebb élelmiszert, háztartási vegyiárut és kozmetikumot a harmadik negyedévben, mint tavaly július-szeptember során. Magyarországon mínusz 2 százalékot regisztrált ebből a szempontból a Nielsen piackutató vállalat.

Nálunk napi fogyasztási cikkekből 3 százalékkal nőtt a bevétel, negyedéves összehasonlításban. Ugyanakkor azonban az átlagárak 5 százalékkal nőttek.Többek között ezt állapítja meg a Nielsen huszonegy fejlett európai országban végzett aktuális elemzése. Az összes vizsgált ország élelmiszer-kiskereskedelmében az átlagár 4 százalékkal nőtt. Ez a legutóbbi három év során a drágulás legmagasabb aránya.

Legnagyobb mértékben nőttek az átlagárak Törökországban 9, Finnországban 6, míg Magyarországon és Szlovákiában 5-5 százalékkal idén július-szeptemberben, a múlt évi hasonló periódussal szemben. A mennyiségi eladásoknál átlag plusz 1 százalékot regisztráltak a piackutatók a földrészünk vizsgált országaiban.

Jelentősen a mennyiségi eladások csak három országban emelkedtek; Törökországban 4, Belgiumban és Norvégiában 3-3 százalékkal, a tavalyi harmadik negyedévhez viszonyítva. Összességében a huszonegy európai ország kiskereskedelmének forgalma, értéket tekintve 5 százalékkal növekedett,az idei és tavalyi harmadik negyedévet összevetve. „Az élelmiszer-kiskereskedelem forgalma a közeljövőben attól függ, hogy az árak emelkedése mekkora mértékben befolyásolja a mennyiségi eladásokat” – állapítja meg a Nielsen elemzése. „Szintén lényeges tényező, hogy a gazdasági környezet milyen módon hat a fogyasztók érzelmeire”.

A válságos mediterrán régióban a görög és olasz piacon 2 százalékkal kevesebb napi fogyasztási cikket adtak el. Az átlagárak mindkét országban 3 százalékkal emelkedtek. Spanyolországban 2 százalékkal nőtt a mennyiségi eladás. A portugáloknál a mennyiségi eladás 1 százalékkal csökkent, és 1 százalékkal lett nagyobb az átlagár. A visegrádi országok közül az átlagárak emelkedtek Csehországban és Lengyelországban 3-3, Szlovákiában 5 százalékkal, ahogyan Magyarországon is. A mennyiségi mutató Szlovákiában stagnálást jelez, Lengyelországban mínusz 1, Csehországban pedig mínusz 2 százalékot, Magyarországhoz hasonlóan.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 27. 09:00, szerda | Belföld

Meteorológia: szerdán hevesebb zivatarok lehetnek a nyugati és a keleti határszélen

Hevesebb zivatarok alakulhatnak ki szerdán a Dunántúl nyugati, délnyugati részein és az északkeleti határ közelében - derül ki a HungaroMet Zrt. keddi veszélyjelzéséből.

2026. Május 27. 07:10, szerda | Belföld

OGY - Magyar Péter: közös jelszavunk az önmérséklet

Amikor az ország bajban van, legyen a közös jelszavunk az önmérséklet! - mondta Magyar Péter miniszterelnök kedden az Országgyűlésben napirend előtt.

2026. Május 26. 10:00, kedd | Belföld

Mol: zavartalan a hazai kerozinellátás, biztosított a repülőterek működése

A magyarországi repülőgépüzemanyag-ellátás stabil és zavartalan - reagált a Mol a sajtóban megjelent légi közlekedést és a kerozinellátást érintő hírekre hétfőn.